Tlak plynu v uzavřené nádobě. Manometr
Pokus1:
- píst stříkačky necháme v trochu povytažené poloze (zůstane v klidu, tlak uvnitř stříkačky je stejný jako atmosférický tlak)
- palcem ucpeme otvor a píst stlačíme, POZORUJEME že, vzduch se pod pístem stlačí
- palec uvolníme z pístu, POZORUJEME že, píst se začne vracet do původní polohy (tlak stlačeného vzduchu je větší než atmosférický tlak, říkáme že v uzavřené stříkačce vznik přetlak.
Pokus2:
- píst stříkačky posuneme těsně k otvoru, zacpeme palcem a poté píst táhneme co nejdál od otvoru (vzduch se pod pístem zřeďuje)
- uvolníme píst a POZORUJEME že, se píst začne pohybovat (tlak zředěného vzduch je menší než tlak atmosférický, říkáme že v uzavřené stříkačce vznik podtlak.
Říkáme, že je v nádobě přetlak – je-li v uzavřené nádobě větší tlak než atmosférický tlak v okolí nádoby.
Říkáme, že je v nádobě podtlak – je-li v uzavřené nádobě menší tlak než atmosférický tlak v okolí nádoby
Přetlak nebo podtlak plynu využíváme u:
- injekčních stříkaček
- sací pumpy
- hustilky atd.
Přetlak a podtlak můžeme měřit pomocí manometru.
Manometr může být:
- otevřený kapalinový (pro malé hodnoty) – je to skleněná trubice tvaru U, částečně naplněná kapalinou, na jedné straně konec připojíme nádobu s plynem (např. stříkačku), vytvoříme-li např. podtlak, hladina kapaliny v ramenu připojeném k plynu je výš (viz. obr)
- deformační (pro velké přetlaky, hlavně v praxi) – hlavní součástí je pružná kovová trubice ohnutá do oblouku, otevřený konec je spojen s vnitřkem nádoby (např. kotlem) a uzavřený konec je připojen v ručce, která udává na stupnici přetlak, vytvoří-li se např. větší přetlak, roste tlaková síla na stěny trubice a zakřivení trubice se zmenší
Videa pro názorné vysvětlení:
Růžena KOLÁŘOVÁ, Jiří BOHUNĚK: Fyzika pro 7. ročník základní školy, dotisk 2. vydání, Havlíčkův Brod: nakladatelství Prometheus, spol. s.r.o., 2016. ISBN 978-80-7196-265-6
videa: http://fyzika.fyzikaprozivot.cz/7-rocnik/4-3-tlak-plynu-v-uzavrene-nadobe